Podsłuch – jak działa i gdzie go zamontować?


Jak działa podsłuch

 

Wykorzystywanie podsłuchów obejmuje już nie tylko zorganizowane akcje i operacje policyjne, inwigilację polityków czy szpiegostwo przemysłowe. Po takie urządzenia coraz częściej sięga przeciętny Kowalski. Do czego może mu się przydać ukryty podsłuch?

Polacy decydują się na podsłuchy w różnych celach, zależnych od sytuacji życiowych i zawodowych. Chcą upewnić się w podejrzeniach o zdradę partnera, zbierając jednoznacznie obciążające materiały dowodowe, kontrolują dzieci, szukają dowodów na skandaliczne zachowania współpracowników i pracodawcy.

Podsłuchy znajdziemy także tam, gdzie w grę wchodzą duże pieniądze – spotkania biznesowe, obserwacja poczynań konkurencji, a nawet konflikty rodzinne na tle spraw spadkowych.

 


Jak działa podsłuch?

Podsłuch to urządzenie będące miniaturowym nadajnikiem radiowym połączonym z mikrofonem. Działanie tradycyjnego podsłuchu opiera się na radiowej transmisji dźwięków – podobnie jak funkcjonują wszystkie radioodbiorniki. Jego zadaniem jest rejestrowanie dźwięków, szczególnie rozmów, których treść ważna jest do pozyskania z punktu widzenia podsłuchującego. Takie urządzenia wykorzystywane są przede wszystkim przez służby uprawnione do prowadzenia działań o charakterze operacyjno-rozpoznawczych, m.in. Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, służby wywiadowcze. Mają one za zadanie dostarczyć wiedzy i dowodów umożliwiających wykrycie przestępstwa i jego sprawcy.

Dostępne na rynku podsłuchy, potocznie nazywane pluskwami, pozwalają na optymalne dostosowanie do stawianych przez użytkownika wymagań. Niedostrzegalny montaż to gwarancja pełnej anonimowości podejmowanych działań.

 


Dom i biuro na podsłuchu

Podsłuchy z wbudowanym modułem GSM są dobrym rozwiązaniem dla osób dbających o bezpieczeństwo swojego domu i firmy. Podczas naszej nieobecności jesteśmy w stanie w prosty sposób zweryfikować próbę włamania i kradzieży zarówno rzeczy osobistych, jak i dokumentacji firmy. Możliwe jest to dzięki wykonaniu zwykłego połączenia telefonicznego! W tego typu produktach integralną częścią podsłuchu jest karta SIM, która odbiera nasze połączenia przychodzące i w następstwie przekazuje rejestrację prowadzonego nasłuchu.

Kamuflowane podsłuchy możemy umieścić np. listwie zasilającej lub przepięciowej, myszy komputerowej i każdym dowolnym przedmiocie, nie wzbudzającym podejrzeń co do jego przeznaczenia. Mają one czuły mikrofon i zasięg około 5-6 metrów. Czas pracy zależny jest od konkretnego urządzenia, decydując się jednak na montaż w przykładowej listwie, uzyskujemy ciągły tryb pracy, dzięki stałemu zasilaniu prądem. Bez dostępu do stałego przepływu energii pluskwy pracują na wbudowanych akumulatorach w trybie ciągłym 2-3 godziny, a w trybie czuwania około 6-7 dni.

 


Czekaj na złodzieja w dziupli

Gdzie zamontować podsłuchPoza lokalizatorem GPS samochód warto wyposażyć także w podsłuch, np. GSM A8 z ukrytą kartą SIM. Ten bezprzewodowy podsłuch posiada funkcję wykrywania dźwięków w otoczeniu – informacja o wykryciu dźwięków jest przekazywana za pomocą wiadomości SMS.

To doskonała forma dodatkowego zabezpieczenia na wypadek kradzieży. Umożliwia ona prowadzenie nasłuchu rozmów złodziei między sobą bądź wykonywanych przez nich połączeń telefonicznych. Takie rozmowy mogą być źródłem niezwykle ważnych informacji o tym, dokąd sprawca zmierza naszym samochodem. O ile lokalizator GPS pokaże nam na mapie bieżącą lokalizację auta, o tyle dzięki podsłuchowi możemy wiedzieć, co zamierzają zrobić z nim dalej przestępcy i tym sposobem Policja może czekać już na nich w miejscu docelowym.

 


Kontrola pracownika

Stosowanie podsłuchów przez pracodawcę ma za zadanie wyeliminować nieuczciwych pracowników. Menedżerzy zarządzający dużymi przedsiębiorstwami doskonale zdają sobie sprawę jak ważne jest oddanie i lojalność podwładnych. Wykorzystywanie do tego podsłuchów jest w świetle prawa legalne, jednak z pewnymi zastrzeżeniami.

Kontrola pracownika ma najczęściej na celu wykazać jego prawidłową postawę i rzetelność w kontaktach z klientem. Ułatwia także rozstrzyganie kwestii spornych, kiedy klient zarzuca pracownikowi brak kompetencji bądź przekazywanie informacji niezgodnych z ofertą firmy. Podsłuchy montowane są zarówno w pomieszczeniach biurowych jak i rejestrują treść służbowych rozmów telefonicznych.

 


Sprawdź niańkę… swojego psaPodsłuch na nianię

Zostawianie po godzinach w pracy i częste wyjazdy służbowe nie sprzyjają zapewnieniu właściwej opieki nad zwierzętami domowymi. Powszechne na świecie, a ostatnimi czasy także w Polsce, jest korzystanie z usług petsittera. Ten nowy zawód opiekuna dla naszych pupili cieszy się coraz większą popularnością. Na całym świecie powstają stowarzyszenia zrzeszające petsitterów, np. brytyjskie National Association of Registered Petsitters.

Oddając w obce ręce naszego psa czy kota, warto jednak upewnić się, czy zapewniona mu opieka będzie odpowiednia i zgodna z przekazanymi wytycznymi. Szczególnie, jeśli nasz zwierzak jest przewlekle chory i wymaga podawania leków.

Podsłuch można ukryć np. w obroży, smyczy czy szelkach. Dzięki temu dowiemy się czy tymczasowy opiekun naszego zwierzaka nie jest wobec niego agresywny, podaje mu jedzenie, wychodzi z nim na odpowiednią ilość spacerów. Słowem – czy faktycznie zajmuje się zwierzakiem, czy zalega cały dzień na naszej kanapie.


Podsłuch niezbędny dla detektywa

Prowadzenie działalności związanej z świadczeniem usług detektywistycznych, związane jest z koniecznością wyposażenia się w profesjonalny sprzęt śledczy, do którego bez wątpienia należą podsłuchy. Dla spełnienia wymagań fachowości i wytrawności warsztatu zawodowego, najlepiej sprawdzą się podsłuchy radiowe ze stabilizacją kwarcową. Zapewniają one doskonałą jakość nagrań, a wysoka czułość, długi czas czuwania (nawet do 37 dni!) i brak obaw o rozstrojenie to ich największe atuty.

Ponadto wykorzystywany zakres częstotliwości nie stwarza ryzyka przyłączenia się do odbierania transmisji innego, standardowego radioodbiornika. Są to więc urządzenia całkowicie bezpieczne i zapewniający najwyższy stopień anonimowości. Czułe mikrofony minimalizują zakres zaszumienia, a zasięg odbioru sygnału urządzeń to średnio około 300-500 metrów.

Ich umieszczenie możliwe jest wszędzie tam, gdzie wymaga tego praca detektywistyczna. Nawet w… odświeżaczu powietrza.

Wybór miejsca na instalację podsłuchu ogranicza więc tylko nasza wyobraźnia, a jak zwykł mawiać Albert Einstein – wyobraźnia jest nieograniczona!

 


Dodaj komentarz

6 komentarzy do "Podsłuch – jak działa i gdzie go zamontować?"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
olka

czemu taka duża różnica pomiędzy czasem działania w trybie ciągłym a uśpienia? W uśpieniu to to działa tak, ze sie ten dyktafon sam wlancza?

Marcin

Dzień dobry. Mam pytanie. Czy umieszczenie podsłuchu w mieszkaniu którego jestem współwłaścicielem jest legalne?

Łukasz

W sumie urządzen takich jest całkiem sporo i są coraz bardziej popularne dlatego też chyba rosnie zainteresowanie sprzetem wykrywajacym podsłuchy itp.

Lech

Teraz tylko by każdy każdego podsłuchiwał. Komuna wraca