Lokalizator – jak działa i gdzie go zamontować?
Lokalizatory GPS to niewielkich rozmiarów urządzenia pozwalające na określenie położenia geograficznego namierzanej osoby, środka transportu i jakiegokolwiek urządzenia. Jak to możliwe?
Śledzenie osoby lub przedmiotu z wbudowanym lokalizatorem odbywa się za pośrednictwem systemu nawigacji satelitarnej GPS (Global Positioning System). Został on stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, a swoim zasięgiem obejmuje całą kulę ziemską. Brzmi super? Jest super, bo pozwala na precyzyjne namierzanie, które tak chętnie wykorzystujemy niemalże codziennie.
Dowód? Korzystamy chociażby w nawigacji samochodowej, gdy chcemy bez trudności dotrzeć do nieznanego nam wcześniej celu. Często robimy to z poziomu urządzenia mobilnego, jakim jest smartphone. Nowoczesne telefony komórkowe obsługą system GPS. Geodeci i specjaliści zajmujący się miernictwem powszechnie wykorzystują program do pomiaru powierzchni terenu właśnie za pośrednictwem GPS. Dokładnie ten sam system pozycjonowania potrafi określić drogi na m.in. Google Maps.
To właśnie możliwość śledzenia trasy poruszania się pozwala właścicielom firm transportowych i spedycyjnych na kontrolę swoich pracowników. Monitorowanie pozycji służbowych pojazdów i ich wartościowych ładunków to niemalże konieczność dla zapewniania prawidłowego funkcjonowania firmy i eliminację potencjalnych pracowników-oszustów.
GLONASS – rosyjska alternatywa?
Technika satelitarna rozbudowana jest także o system GLONASS (Globalnaja nawigacionnaja sputnikowaja sistiema). Część z profesjonalnych lokalizatorów (np. GPS/GLONASS GL300) korzysta także z tego rosyjskiego odpowiednika systemu GPS zarządzanego przez Wojska Kosmiczne Federacji Rosyjskiej. Pomimo, że zarządza nimi instytucja wojskowa, GLONASS oferuje także system cywilny.
Dzięki temu urządzenia korzystające z tych dwóch, niezależnych od siebie systemów pozycjonowania, wykazują się największą skutecznością. W przypadku zgubienia sygnału jednego z nich, lokalizator posiłkuje się drugim, co daje niemalże stuprocentową gwarancję efektywnej lokalizacji.
System GLONASS został także wprowadzony do niektórych modeli telefonów, m.in. Sony Xperia Z, Microsoft Lumia 435, Samusung Galaxy S III i S IV, a także Apple IPhone 4S i 5.
Jak działa lokalizator?
Zarówno system GPS, jak i GLONASS bazują na technice satelitarnej. Wbudowany moduł namierza dany obiekt przy wykorzystaniu satelity. Jednak obiekt ten, aby mógł zostać namierzony, musi zostać uprzednio wyposażony w nadajnik. Jest to jednak nazwa uproszczona, bo w rzeczywistości prawdziwe nadajniki umieszczone są na… satelitach. Powszechnie jednak nazywamy nadajnikami odbiorniki sygnału, które odbierają od satelity informację o jego położeniu, po czym przesyłają je na serwer. Dopiero opracowane i odpowiednio przygotowane dane, przekazywane są Tobie.
Voilà! – już dysponujesz danymi geograficznymi, które pozwolą Ci określić,gdzie aktualnie znajduje się namierzany obiekt. Ale wcześniej …
Obliczoną pozycję geograficzną obiektu zdobywasz najczęściej za pomocą sieci komórkowej GSM (choć w zasadzie może odbywać się to poprzez każdy środek transmisji przekazu elektronicznego). Wiedz, że ta wiedza pierwotnie magazynowana jest u operatora monitoringu, a dopiero później trafia do Ciebie za pomocą odpowiednich oprogramowań lub aplikacji internetowych.
Kogo lokalizować?
Wiesz już, że lokalizatory GPS chętnie wykorzystywane są w branży logistycznej. Jednak to nie jedyne ich możliwe zastosowanie. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i dużą wytrzymałość mogą posłużyć także w lokalizacji dziecka, osoby starszej, a nawet zwierząt.
Namierzanie dziecka
Wielu z nas martwi się o swoje pociechy, zwłaszcza wtedy, gdy zmuszone są samodzielnie wracać ze szkoły. Nie każdy rodzic może pozwolić sobie na regularne odbieranie dziecka po lekcjach. Zmuszone jest więc samodzielnie wrócić do domu. Ile razy nerwowo zerkałeś na zegarek, zastanawiając się, czy wróciło bezpiecznie? Ile połączeń telefonicznych wykonałeś, ukrywając się przed szefem, chcąc upewnić się, że Twoje dziecko jest całe i zdrowe?
Rozwiązaniem na te rozterki jest właśnie lokalizator GPS. Dzięki niemu będziesz mieć świadomość gdzie znajduje się Twoje dziecko i będziesz mógł ze spokojem obserwować trasę jego powrotu do mieszkania.
Babcia i dziadek pod opieką
Dokładnie w ten sam sposób możesz kontrolować miejsce pobytu swoich rodziców i dziadków. To szczególnie ważne, gdy chorują oni np. na Alzheimera, a Ty nie masz wystarczająco czasu, by móc sprawować nad nimi całodobową opiekę. Dzięki temu możesz zmniejszyć ryzyko zaginięcia. W przypadku osób starszych jest ono bardzo wysokie, bo osoby na skutek demencji starczej niejednokrotnie mają trudności w podaniu swoich personaliów, a także w odnalezieniu właściwej drogi do domu.
Uciekający zwierzak
Jeśli jesteś właścicielem kota wychodzącego lub Twój pies przejawia tendencję do ucieczek z posesji i raczej stroni od posłusznego wykonywania komendy „Wróć!”, i w tym wypadku warto zainwestować w lokalizator. Często polecany lokalizator firmy Tractive spełni Twoje oczekiwania, bo jest trwały i trzymały. Solidne mocowanie do obroży sprawia, że nie musisz obawiać się o to, że uciekający zwierzak zgubi go gdzieś po drodze. Poza tym, Tractive jest wodoodporny, co ma szczególne znaczenie jeśli Twój zwierzak jest fanem wodnych kąpieli w okolicznych rzekach, jeziorach i stawach.
W przypadku zaginięcia pupila wystarczy włączyć aplikację na urządzeniu mobilnym wskazującą trasę, którą właśnie podąża zwierzak.
Masz wówczas realne szanse na jego szybkie odnalezienie.
Codziennie na przystankach autobusowych i w Internecie zamieszczane są ogłoszenia o zaginięciu kochanego przez rodzinę psa lub kota. Nasi czworonożni przyjaciele także zasługują na zapewnienie im maksymalnego bezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej posłuszny pies może stać się łakomym kąskiem dla złodzieja, a jeśli jest rasowy – może trafić do pseudohodowli. Z lokalizatorem odnajdziesz go natychmiast i znów będziesz mógł cieszyć się swoim najlepszym przyjacielem.
Gdzie umieścić lokalizator?
W przypadku osób najlepiej zdecydować się na mało inwazyjne przedmioty. Może to być naręczny zegarek, który towarzyszy im przez większą część dnia. Dla dzieci dedykowane są nawet zegarki z wbudowanymi lokalizatorami (np. zegarek GPS W4 lub GPS W2). Kolorowe, cieszą oko i sprawiają, że dzieci niechętnie je zdejmują. Zegarki dysponują także przyciskami SOS, które naciśnięte w sytuacji zagrożenia pozwalają na natychmiastowe połączenie głosowe bezpośrednio z Tobą.
Co ważne, tego rodzaju lokalizatory wyposażone są w funkcję Geofence. Oznacza to, że dają Ci możliwość określania bezpiecznej strefy, po której dziecko może się poruszać. Bezcenna opcja, gdy pociecha wychodzi pobawić się z kolegami na lokalnym placu zabaw. Jeżeli z jakiegoś powodu przekroczy wyznaczony przez Ciebie obszar, zostaniesz o tym poinformowany.
Lokalizatory (np. GPS P66) możesz też ukryć np. w plecaku dziecka lub w maskotce, z którą się nie rozstaje. Proponowany przez nas dysponuje także czułym mikrofonem, który umożliwia podsłuch w czasie rzeczywistym. Dzięki temu szybko otrzymujesz informację, czy dziecko znajduje się w stanie zagrożenia.
Dla osób starszych również dobrze sprawdzi się lokalizator w zegarku. Skonstruowany z myślą o chorych na Alzheimera Tropiciel V-88 pozwoli także na wykonywanie połączeń głosowych z osobami, których numery zostały w nim zapisane. W sytuacji stracenia orientacji w terenie, Twój bliski będzie mógł natychmiast się z Tobą skontaktować i poprosić o pomoc.
Lokalizuj nie tylko człowieka
Lokalizatory dobrze sprawdzają się także w przypadku zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą. Oczywiście nie uniemożliwią rabusiom jego przywłaszczenia, ale pozwolą Ci na jego szybkie odnalezienie. To cenna możliwość, zwłaszcza gdy w dobie naszpikowanych technologią samochodów kradzież aut wcale nie została utrudniona. Ba! Prawdziwi profesjonaliści doskonale wiedzą, jak obejść wszystkie zabezpieczenia i jak z poziomu przenośnego komputera odpalić silnik pozostawionego auta.
Dlatego zamiast prześcigać się w coraz to nowych, skomplikowanych opcjach zabezpieczania samochodu (które w gruncie rzeczy da się obejść), lepiej skupić się na tym, jak odnaleźć złodziei i odzyskać swój środek transportu. Z pomocą przychodzą lokalizatory GPS do samochodu.
Zobacz jak działa lokalizator GPS
Lokalizatory można umieścić niemal wszędzie. Profesjonalne sklepy oferujące tego rodzaju urządzenia z pewnością podpowiedzą wybór właściwego przedmiotu lub miejsca. Wybór ten jest ważny, bo – jak widać – lokalizatory mogą pomóc Ci zadbać o bezpieczeństwo Twoich najbliższych i bezpieczeństwo Twojego mienia. Warto z tego skorzystać!
Dodaj komentarz
30 komentarzy do "Lokalizator – jak działa i gdzie go zamontować?"
No właśnie… czy to w ogóle zgodnie z prawem żeby śledzić pracownika??
Z chęcią bym babci taki sprawił zegarek z namierzeniem
Technologia ułatwia życie, po raz kolejny się o tym przekonujemy:-)
Lokalizator dla dziecka wydaje sie byc super sprawa. Mój syn 9 letni niestety jest zmuszony sam wracać ze szkoły do domu, ani ja ani mąż nie mamy możliwości go odbierać a nie każdego stać na opiekunki. Co prawda synek nie ma duzo do przejścia, szkoła jest w pobliżu naszego mieszkania ale mimo wszystko warto chyba zadbać o bezpieczeństwo. Ile to sie słyszy ze dziecko miało kilkaset metrów do przejścia w wydarzyła sie jakas straszna tragedia
Moja koleżanka dzieki lokalizatorowi znlazła swojego psiaka wiec przydaje sie mega. potwierdzona skutecznosc