Kalkulator ojcostwa


Życie bywa nieprzewidywalne. Kiedy jesteśmy czegoś pewni, przewrotny los płata nam figla.  Statystycznie co 10. mężczyzna w Polsce wychowuje nie swoje dziecko. Różne są powody takiej sytuacji, ale sposobów sprawdzenia ojcostwa jest niewiele.

Najpewniejszym sposobem na sprawdzenie ojcostwa jest test DNA, który porównuje materiał genetyczny pobrany od ojca i dziecka. Daje 100% pewności, ale nie musisz od razu wydawać pieniędzy, bo pierwsze domysły może rozwiać bezpłatny kalkulator ojcostwa – algorytm, który porównuje cechy charakterystyczne obu rodziców.

Kalkulator ojcostwa jest prosty i szybki w obsłudze. Wystarczy chwila, aby sprawdzić, czy dziecko, które kochasz, naprawdę jest Twoje. Kalkulator ojcostwa w moment podpowie Ci, czy Twoje wątpliwości są bezzasadne, czy powinieneś zrobić test DNA.

Grupa krwi
Kolor oczu
Płeć dziecka
Kolor włosów
Dołeczki w policzkach

Grupa krwi

Na podstawie grupy krwi rodziców
Matka
0-
Grupa krwi
Odczyn
Ojciec
0-
Grupa krwi
Odczyn

Dziedziczenie grupy krwi

Jedyną cechą, której nie da się porównać na pierwszy rzut oka, jest grupa krwi. Rozwiewanie Twoich wątpliwości warto jednak zacząć od tego kroku, dlatego, że dziedziczeniu grupy krwi decyduje rodzaj krwi obojga rodziców. Oczywiście, taki test krwi na ojcostwo wymaga badań laboratoryjnych, ale możemy wyróżnić pewne zależności między wskaźnikami 0AB czy w układzie RH. Przykładowo, jeśli jeden rodzic ma grupę krwi 0RH+, a drugi ARH+, to dziecko nie może mieć grupy BRH-.
Grupy krwi nabierają zresztą szczególnego znaczenia w przypadku konieczności transfuzji, kiedy dawcy poszukuje się najpierw w kręgu najbliższej rodziny. Jeżeli wkrótce zostaniesz rodzicem, a masz wątpliwości co do ojcostwa, zleć test krwi dziecka po jego urodzeniu się, aby potem porównać wyniki w teście na ojcostwo.

Kolor oczu

Na podstawie koloru oczu rodziców
Matka
Niebieski
Ojciec
Niebieski

Dziedziczenie koloru oczu

Co z oczu to z serca – zwykło się mówić. Trochę jest też tak w tym przypadku, bo nasz kolor oczu w dużej mierze dziedziczymy po rodzicach w genotypie.
Na czym polega dziedziczenie koloru oczu? Każdy rodzic ma dwa rodzaje genu – recesywny i dominujący. Przykładowo, jeśli oboje rodziców ma niebieskie oczy (a więc geny recesywne), to niemal niemożliwe jest, aby dziecko odziedziczyło ciemny kolor oczu, choć i to oczywiście się zdarza. Natomiast, jeśli matka ma brązowe oczy (co najmniej jeden z dwóch genów jest dominujący), a ojciec oczy niebieskie, to dziecko niemal na pewno odziedziczy ciemny kolor oczu (przy obu genach dominujących matki) lub jasny (przy jednym genie dominującym). Dziedziczenie koloru oczu jest więc rezultatem wielu czynników.

Płeć dziecka

Na podstawie chińskiego kalendarza płci
Matka
Zbliżenie

Płeć dziecka według kalendarza chińskiego

Gdyby można było wybrać, to byłby chłopiec czy dziewczynka? Zazwyczaj kobiety marzą o synu, a mężczyźni o córce. Czy można jednak w jakiś sposób zaplanować płeć dziecka? Chińczycy twierdzą, że z 90-procentową pewnością tak. Co ciekawe, ich opinię potwierdzają amerykańscy naukowcy, jednak już najbardziej zainteresowani, czyli pary, niekoniecznie. Na czym polega metoda planowania płci według kalendarza chińskiego? W zależności od wieku matki i miesiąca poczęcia chiński kalendarzyk informuje o tym, czy dziecko może być chłopcem, czy dziewczynką. Należy jednak pamiętać, że miesiąc według chińskiego kalendarza księżycowego ma zaledwie 28 dni, a wiek matki rozumiany jest jako liczba ukończonych lat, a nie rocznik. Brzmi obiecująco? Sprawdź z ciekawości, jaką płeć będzie miało Twoje dziecko według kalendarza chińskiego – lub jaką mieć powinno.

Kolor włosów dziecka

Matka
Czarny
Ojciec
Czarny

Dziedziczenie koloru włosów

Włosy są w pełni uzależnione od genetyki, w dodatku tutaj natura ma jeszcze większe pole do popisu. Podobnie, jak w przypadku oczu – jasny kolor oznacza geny recesywne, a ciemny co najmniej jeden dominujący. Zdarza się, że kolor włosów odziedziczony przez dziecko nie przypomina koloru włosów żadnego z rodziców – wtedy najprawdopodobniej odziedziczyło go po dziadkach. Włosy to jednak nie tylko kolor, ale też kształt – kręcone powstają w wyniku działania genu dominującego, który zapewnia też długie rzęsy, ale paradoksalnie zwiększa skłonność do wypadania włosów. Analogicznie geny recesywne decydują o dziedziczeniu prostych włosów w kolorze blond. Sprawdź, co mówi o Twoim ojcostwie kolor i kształt włosów odziedziczonych przez dziecko!

Dołeczki u dziecka

Matka
Ojciec

Dziedziczenie dołeczków w policzkach

Dołeczki w policzkach ma około 20% populacji. Mimo uroku, jakiego dodają, są uważane za wadę mięśni twarzy, które są krótsze niż u osoby bez dołeczków – dlatego właśnie stają się widocznie podczas uśmiechu, kiedy mięśnie się naciągają.
Na czym polega dziedziczenie dołeczków w policzkach? Powstają przez udział genu dominującego. Jeśli więc matka ma dołeczki (gen dominujący), a ojciec nie (gen recesywny), to istnieje ponad 50-procentowe prawdopodobieństwo, że dziecko odziedziczy dołeczki w policzkach… Jeśli jednak oboje rodziców uśmiecha się z dołeczkami (co najmniej jeden gen dominujący), to na rodzinnym zdjęciu właściwie wszyscy będą mieli podobne uśmiechy.
Zobacz, czy Twoje dziecko powinno odziedziczyć dołeczki w policzkach, jeżeli jest Twoje!