Przemoc domowa – Co robić? Zbiór porad


Przemoc domowa to problem, z którym zmagają się miliony osób na całym świecie. Nieustanne poczucie zagrożenia, strach o zdrowie i życie, stres i napięcie, jakie towarzyszą życiu w cieniu oprawcy, niejednokrotnie odciskają piętno na psychice. Jednak wbrew temu, co myśli większość sprawców ofiara wcale nie musi być bezbronna. Istnieją narzędzia, które ułatwią zdobycie dowodów sądowych, a także takie zapewniające skuteczną metodę samoobrony.

Przemoc domowa – statystyki

Przypadki przemocy rozgrywające się w domach i mieszkaniach można porównać do tzw. tajemnicy poliszynela – z jednej strony wiadomo, że takie zdarzenia faktycznie mają miejsce, z drugiej niewiele osób chce o nich mówić. Tymczasem przemoc domowa w Polsce to wciąż poważny problem. W samym tylko 2019 roku na “Niebieską Linię” Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie zadzwoniło aż 22 347 osób.
Dokładniejsza analiza tych połączeń przynosi interesujące statystyki. Aż 77% spośród wszystkich dzwoniących stanowiły kobiety, co wskazuje, że to właśnie one częściej padają ofiarą przemocy domowej. Z rozmów wynika też, że jedną z częstych przyczyn agresywnych zachowań stanowi alkohol – w 26% przypadkach dzwoniący wskazywali ten powód jako czynnik zapalny. Niestety pomimo dużej liczby zgłoszeń niewiele z nich kończy się faktyczną interwencją. Większość kontaktujących się osób poszukuje “jedynie” wsparcia psychicznego, porady prawnika lub zasięgnięcia informacji. Zeszły rok poskutkował wszczęciem 369 interwencji dokonanych przez„Niebieską Linię”.
Dane statystyczne pochodzące z tzw. bazy posiadaczy „Niebieskiej Karty” są równie pesymistyczne. Według nich w 2016 roku ogólna liczba ofiar przemocy domowej liczyła 91 789. Aż 66 930 przypadków z tej puli stanowiły kobiety, 10636 – mężczyźni, natomiast liczba dzieci wynosiła 14223. Według szacunków w 90% przypadków sprawcami przemocy byli mężczyźni. Warto jeszcze wspomnieć, że w 2015 roku skazano prawomocnie 11 935 sprawców tego procederu.

Przemoc w rodzinie – gdzie szukać pomocy?

Powyższe liczby wskazują wyraźnie, że agresja w rodzinie dotyka wielu osób. Na szczęście istnieją różne fundacje i organizacje pomagające ofiarom w powrocie do normalnego życia. Jedną z nich jest fundacja NON LICET, która specjalizuje się we wsparciu i doradztwie poszkodowanych osób, a także nagłaśnianiu przypadków przemocy domowej w mediach. Wspomniana już “Niebieska Linia” oferuje tzw. telefon zaufania, poprzez który można poszukać wsparcia lub porady prawnej (możliwy jest także kontakt mailowy lub poprzez SKYPE). Warto też zasięgnąć pomocy w jednym ze Specjalistycznych Ośrodków Pomocy, których oddziały znajdują się w wielu polskich miastach. Pracujący w nich specjaliści zapewniają m.in. pomoc psychologiczną (indywidualną i grupową). Innym rozwiązaniem jest udanie się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej, który może zapewnić nie tylko porady psychologiczne i prawne, lecz również tymczasowe schronienie i wsparcie socjalne.

Należy też pamiętać, że przemoc domowa jest w świetle polskiego prawa traktowana jako przestępstwo. Można więc udać się w tej sprawie na policję lub prokuraturę w celu uzyskania pomocy. Warto jednak wcześniej zadbać o jednoznaczne dowody, które zapewnią przewagę w czasie postępowania sądowego. Pomóc w tym mogą najnowocześniejsze urządzenia szpiegowskie.

Przemoc w rodzinie – zdobądź dowody!

Dzięki nowym technologiom zdobycie dowodów na przemoc domową jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Niewielkie mikro kamery lub dyktafony szpiegowskie można łatwo ukryć w dowolnym pomieszczeniu. Pomimo niepozornego wyglądu i małych rozmiarów rejestratory cechują się wysoką jakością materiałów.
Nagrywanie bez udzielonej zgody jest wprawdzie niedozwolone, jednak istnieją wyjątki od tej reguły. Mowa tu o sytuacjach bezpośrednio zagrażających zdrowiu i życiu, co wpasowuje się w pojęcie przemocy domowej. Jednak nie jest to obowiązującą regułą – wszystko zależy od indywidualnego podejścia sędziego. Przed rozpoczęciem nagrywania warto więc zasięgnąć porady prawnej, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Udzielić jej może doświadczony prywatny detektyw.

Dyktafon MQ-L500

Ukryty dyktafon  MQ-L500 (do kupienia tutaj) cechuje się dużą dyskrecją dzięki sprytnemu kamuflażowi. Mikrofon ukryty został w funkcjonalnym powerbanku, który wtopi się w dowolne otoczenie. Wystarczy włączyć funkcję detekcji dźwięku i postawić sprzęt na biurku, szafce lub włożyć do uchylonej szuflady. Czuły mikrofon zgromadzi dźwięki kodowane w standardzie 64 Kbps, a funkcja znakowania nagrań datą i godziną okaże się niezbędna podczas przygotowania materiałów dowodowych. Zaletą tego sprzętu jest jego duża wydajność – wbudowana pamięć 16 GB pomieści nawet do 570 godzin nagrań, a solidna bateria wytrzyma ok. 5 miesięcy w trybie uśpienia lub 14 dni pracy ciągłej.

Minikamera PV-BT10I

Innym sposobem na dyskretne pozyskanie materiałów filmowych jest ukryta kamera WiFi PV-BT10I (polecamy ten sklep) zakamuflowana w bezprzewodowym głośniku. Taki kamuflaż daje szerokie pole manewru – możesz zainstalować sprzęt w sypialni, salonie lub w kuchni bez obaw o zdemaskowanie. Główną zaletą urządzenia jest zaawansowana matryca CMOS, która wraz z rozdzielczością Full HD gwarantuje czytelny i szczegółowy obraz. Kamera gromadzi również wyraźny dźwięk w zasięgu do 10 m za pomocą czułego mikrofonu. Dzięki łączności Wi-Fi zdalnie przejrzysz zgromadzone materiały poprzez smartfon z systemem Android lub iOS. Z kolei szybki czujnik ruchu uruchomi nagrywanie tylko wtedy, kiedy będzie to konieczne – to rozwiązanie zaoszczędzi miejsce w pamięci i zasilanie.

Skuteczna samoobrona

Samoobrona to ostateczność, nie należy jednak wykluczyć sytuacji, w których może ona się przydać. Warto przygotować się na każdą ewentualność i wyposażyć się w poręczne narzędzie, które w kryzysowej sytuacji zapewni Ci bezpieczeństwo. Oto kilka najskuteczniejszych, legalnych środków do ochrony osobistej.

Żelowy gaz pieprzowy NATO Defense

Gaz pieprzowy w żelu to popularny sposób do radzenia sobie z agresywnymi napastnikami. Jego zaletą jest łatwa, intuicyjna obsługa, oraz błyskawiczne działanie. Gaz NATO Defense (zobacz produkt) to jeden z najskuteczniejszych dostępnych środków. Wysokie stężenie kapsaicyny alkaloidowej (na poziomie 10%) wywoła u napastnika łzawienie oczu, podrażnienia skóry i śluzówki, a także silny kaszel. Działanie potęgowane jest przez żelową konsystencję, dzięki której preparat dłużej osiada na skórze (w stosunku do innych gazów). Za niewielką cenę otrzymasz lekkie, poręczne narzędzie, które da Ci poczucie bezpieczeństwa, a także gotowość do działania w każdej sytuacji.

Paralizator Scorpy Max

Jeżeli szukasz droższego, za to wielorazowego rozwiązania, wówczas możemy polecić Ci paralizator z gazem pieprzowym Scorpy Max (sprawdź tutaj). Kombinacja dwóch środków samoobrony daje podwójne zabezpieczenie. Wytwarzany przez paralizator impuls o mocy 500 000 V błyskawicznie obezwładni każdego napastnika, nawet przy kontakcie przez warstwy ubrań. Zintegrowany miotacz silnego gazu pieprzowego o zasięgu do 3 metrów zapewnia dodatkową ochronę. Uwagę także zwraca łatwa, intuicyjna obsługa sprzętu – paralizator uruchomisz za pomocą kciuka, a gaz pieprzowy palcem wskazującym. Specjalne zabezpieczenie sznurkowe trwale zablokuje działanie paralizatora na wypadek wyrwania go z ręki przez napastnika.
Jak widać, istnieje wiele sprawdzonych sposobów do walki z przemocą domową. Liczne instytucje i organizacje chętnie udzielą wszelkiej pomocy, a dzięki urządzeniom szpiegowskim bez trudu zdobędziesz dowody sądowe. Pamiętaj też, że równie ważna jest chęć działania i determinacja w dążeniu do celu. Zacznij więc działać już dziś!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o