Odzyskiwanie danych z telefonu i nie tylko – przewodnik



Wszyscy znamy ten scenariusz: wakacje w górach/nad morzem/ciepłych krajach (niepotrzebne skreślić), w których trakcie wykonujemy mnóstwo zdjęć smartfonem lub aparatem. Nie dane nam będzie jednak ich obejrzeć. Upadek sprzętu na twardą ziemię lub niekontrolowane zanurzenie w strumieniu powoduje nieodwracalną utratę plików. Czy jednak na pewno? Można przecież skorzystać z usługi odzyskiwania danych (SMS-ów, zdjęć oraz wielu innych) świadczonej przez firmę Spy Shop.

Przyczyny utraty danych

Nie od dziś wiadomo, że awarie sprzętu często zdarzają się w najmniej odpowiednich momentach. Łatwo wyobrazić sobie scenariusz, w którym aparat, kamera lub telefon nagle odmawiają posłuszeństwa przed utworzeniem kopii zapasowych. Gdy zaś mowa o zdjęciach z wakacji, wesela, podróży poślubnej czy urodzin strata jest szczególnie dotkliwa. Utrata plików może nastąpić z najróżniejszych przyczyn: w wyniku uszkodzenia mechanicznego (upadek, zalanie wodą), zainfekowania wirusem, a nawet przez zwykłą nieuwagę podczas przeglądania multimediów.

Jak odzyskać utracone pliki?


Przypuśćmy, że spełnił się najczarniejszy scenariusz, w którym nagle tracisz dostęp do wszystkich plików z dysku twardego, pendrive’a lub telefonu. W przypadku problemu systemowego można jeszcze ratować się jednym z darmowych programów do przywracania zdjęć. Nie zawsze się to jednak udaje, zwłaszcza w obliczu cyberataku (te zaś są dosyć częste – wystarczy nieopatrzne kliknięcie maila ze spamu lub w podejrzany link i problem gotowy). Jeszcze gorzej, gdy dojdzie do fizycznego uszkodzenia nośnika – wtedy już żaden program nie pomoże. Jedynym wyjściem pozostaje skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy umożliwiają odzyskiwanie danych z telefonu, karty SD oraz wielu innych nośników.

Jak zapobiec utracie danych?

Zanim do tego przejdziemy, opiszmy wpierw kilka uniwersalnych porad, dzięki którym oddalisz ryzyko utraty plików.
1. Zawsze twórz minimum dwie kopie zapasowe. Niech regularne zgrywanie plików np. na zewnętrzny nośnik (a najlepiej kilka) wejdzie ci w nawyk na koniec każdego dnia. Dobrym, choć dziś już nieco archaicznym rozwiązaniem jest też archiwizacja danych na płytach CD, DVD lub Blue-Ray.
2. Zgrywanie plików na tzw. chmurę jest obecnie najskuteczniejszym sposobem tworzenia kopii zapasowych. Metoda ta wymaga jednak dostępu do internetu, co bywa problematyczne w czasie wypraw terenowych. Miej to więc na uwadze przy planowaniu sesji zdjęciowej w plenerze.
3. Zabezpiecz pliki hasłem. Założenie hasła dostępu to dobry pomysł na wypadek kradzieży lub zgubienia sprzętu. Warto też pomyśleć o skutecznym (najlepiej płatnym) programie antywirusowym, który ochroni komputer przed cyberatakiem
4. Po każdorazowym backupie upewnij się, że dane zostały skopiowane prawidłowo. Błędy występują niekiedy pomimo braku komunikatu.
5. Bez względu na to, czy pliki przechowujesz na pendrivie, karcie pamięci czy komputerze postaraj się chronić nośnik przed szkodliwymi czynnikami. Mowa tu przede wszystkim o wilgoci, promieniowaniu słonecznym i niskich temperaturach. Nie zalecamy też trzymania nośnika w pobliżu źródła pola magnetycznego (np. w bliskim sąsiedztwie głośników zewnętrznych lub zamontowanych w urządzeniach).
6. Awarie pamięci powodowane są czasem przez nieprawidłowe obchodzenie się z rejestratorem. Do najczęściej popełnianych błędów zalicza się:
• przedwczesne wyłączanie sprzętu, zanim zdąży zapisać zdjęcie lub film.

• przypadkowe wysuwanie karty pamięci (np. w transporcie).

• wyjęcie karty pamięci lub zewnętrznego dysku bez korzystania z funkcji bezpiecznego odłączenia nośnika.

• użytkowanie sprzętu przy bardzo niskim stanie baterii.

Odzyskiwanie zdjęć z karty i telefonu? To możliwe!

Powyższe porady pomogą chronić zdjęcia, filmy oraz inne pliki przed ich utratą. Jeżeli mimo wszystko dojdzie do najgorszego firma Spy Shop oferuje rozwiązanie – profesjonalne odzyskiwanie danych z telefonu, pendrive’a, dysku zewnętrznego oraz innych nośników. Korzystając ze specjalistycznego laboratorium, nasi fachowcy dokładnie przeanalizują problem (w zależności np. od stopnia uszkodzenia nośnika, ilości plików, a także ich rodzaju) i przystąpią do działania. Wieloletnie doświadczenie oraz wsparcie technologiczne poskutkują najlepszymi możliwymi efektami. Pamiętaj jednak, że nigdy nie ma 100% gwarancji powodzenia takiej operacji – wszystko zależy od indywidualnych czynników, które brane są pod uwagę podczas wstępnej diagnostyki problemu.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o