Podstawowe zasady rekonstrukcji nagrań
Krótkie nagranie pozyskane za pomocą profesjonalnego dyktafonu, ukrytego nawet w pendrivie czy opasce na rękę, może być nawet decydującym dowodem w sądzie, np. sprawie o mobbing.
Rejestrowanie rozmów na spotkaniach, nagrywanie gróźb skierowanych w naszym kierunku nie po raz pierwszy, kiedy wokół nie ma świadków, przyłapanie niani na gorącym uczynku, uwiecznianie prowokacji dziennikarskich – nagrania z najmniejszych dyktafonów mogą zmienić czyjeś życie, pod warunkiem, że są dobrej jakości i nie pozostawiają wątpliwości podczas odsłuchu.
Aby nagranie było użyteczne i nie do podważenia, niezbędna jest profesjonalna rekonstrukcja nagrań, aby oczyścić je z wszelkich zakłóceń, poddających w dużą wątpliwość zarejestrowane słowa.
Kiedy rekonstrukcja nagrań jest niezbędna?
Nie każdy dyktafon podoła trudnym warunkom akustycznym, występującym, kiedy nagrywamy wielu rozmówców jednocześnie lub organizujemy spotkanie w miejscu, w którym zakłócenia są powodowane przez ruch komunikacyjny, śpieszących się przechodniów czy głośną muzykę.
Jeżeli mikrofon w dyktafonie nie jest wystarczająco czuły na ludzką mowę i nie ma odpowiedniego zasięgu, a urządzenie nie posiada funkcji redukcji szumów, może się okazać, że z pozyskanego nagrania nie zrozumiemy nic lub najważniejsze fragmenty nie będą wystarczająco wyraźne.
Wtedy ogarnie nas rozpacz: nie da się wkroczyć dwa razy do tej samej rzeki i odtworzyć spotkania lub sytuacji, w której byliśmy zagrożeni, w tych samych słowach!
Na szczęście nie straciliśmy dowodu na zawsze. Uchroni nas przed tym usługa rekonstrukcji nagrań. Niewyraźne nagranie oddane w ręce specjalistów zostanie poddane odpowiedniej obróbce, która zlikwiduje wszelkie zakłócenia, dzięki czemu będziemy mieć w rękach upragniony dowód.
Formaty plików dźwiękowych a rekonstrukcja nagrań
Jeszcze przed zakupem dyktafonu warto wiedzieć na wszelki wypadek, że pliki muzyczne w formacie WAV najlepiej poddają się czyszczeniu z zakłóceń czy odszumianiu.
Wynika to z tego, że jakość nagrania jest uzależniona od stopnia kompresji pliku. Pliki z kompresją stratną, mniejsze od plików w formacie WAV, np. pliki muzyczne MP3 czy WMA, tracą na jakości. Pliki dźwiękowe WAV są plikami bez kompresji, dlatego mają też duży rozmiar – zajmują więcej pamięci w porównaniu do plików z kompresją stratną.
Oczywiście od jakości nagrywania, ustawianej w każdym dyktafonie, zależy czas jego pracy oraz maksymalna ilość nagrania, jaką może przechować sprzęt w swojej pamięci. W przypadku formatu bezstratnego, jakim jest WAV, nagrania zajmą więcej miejsca, ale nagrywający będzie mieć pewność, że nie stracił nic na jakości. Jeżeli dyktafon zapisuje pliki w formacie MP3, zmieści ich w pamięci więcej, ale użytkownik musi pamiętać, że ich jakość nie będzie tak wysoka jak w przypadku plików WAV.
Podstawowa rekonstrukcja nagrań – na czym polega?
Jeżeli chcesz skorzystać z usługi rekonstrukcji nagrań, dostarczasz swój materiał dźwiękowy specjalistom, którzy poddadzą go ekspertyzie fonetycznej. W zakresie rekonstrukcji nagrań i poprawiania nagrań eksperci:
- rekonstruują uszkodzone fragmenty nagrań,
- usuwają szumy i inne zakłócenia z nagrań,
- poprawiają częstotliwość nagrań.
Specjaliści analizują otrzymane nagranie pod kątem częstotliwości występowania zakłóceń. Nagranie może zostać poprawione pod kątem filtrowania szumów, wyciszenia fragmentów materiału dźwiękowego, a także może zostać zmieniona jego dynamika. Ludzka mowa zostaje wydobyta na pierwszy plan i odpowiednio wzmocniona.
Jako Klient przesyłasz próbki nagrania specjalistom, którzy dokonują ekspertyzy, a następnie przesyłają Ci zestawy próbek do porównania (tzw. wstępną ekspertyzę) oraz wycenę całości.
Dzięki próbkom – oryginalnej i poprawionej – możesz usłyszeć, co udało się wydobyć z zakłóconego, zniekształconego materiału dźwiękowego ekspertom.
Na tej podstawie decydujesz, czy zlecasz wykonanie rekonstrukcji nagrania w całości.
Rekonstrukcja nagrań a ekspertyza sądowa
Jeżeli Twój materiał dźwiękowy ma posłużyć jako bardzo ważny dowód w sądzie, eksperci od rekonstrukcji nagrań mogą wykonać dla Ciebie ekspertyzę na potrzebę sądową.
Ekspertyza, wykonana przez biegłego sądowego, stwierdza m.in. czy nagranie jest autentyczne, czy nie było w żaden sposób modyfikowane, np. cięte w celu usunięcia niepożądanych fragmentów, które mogłyby świadczyć o manipulacji nagrywającego, który pozywa osobę nagrywaną.
Rekonstrukcja nagrań a stenogramy
Jeżeli zlecasz specjaliście rekonstrukcję nagrania, możesz również zapytać o możliwość stworzenia stenogramu, czyli spisania nagrania. Cena wykonania stenogramu zależy od jakości materiału dźwiękowego (oryginalnego lub tego, które uda się uzyskać w wyniku usunięcia szumów, zakłóceń itp.), długości nagrania i ilości wypowiedzi, języka nagranych wypowiedzi, terminu otrzymania stenogramu i jego formy.
Stenogram może mieć formę skróconą – wtedy transkrypcji podlegają tylko wybrane fragmenty nagrania, najistotniejsze dla sprawy. Forma wierna stenogramu oznacza, że nagranie zostanie spisane w całości.
Niektóre firmy oferują nie tylko ręczne przepisywanie nagrań, ale też przepisywanie automatyczne dzięki użyciu rozpoznawania mowy – jest to tańsze rozwiązanie, ale w takim wypadku trzeba liczyć się z błędami i dopuścić do siebie myśl, że stenogram może nie być w 100% dokładny.
Ile kosztuje rekonstrukcja nagrania?
Rekonstrukcja nagrania może być złożona, w zależności od tego, w jakim stopniu materiał dźwiękowy potrzebuje oczyszczenia z zakłóceń, usuwania szumów i innych ewentualnych ingerencji specjalisty. Cena usługi rekonstrukcji nagrań jest ustalana indywidualnie –
w zależności od potrzeb klienta, ale także:
- ilości występujących zakłóceń,
- stopnia zaszumienia materiału dźwiękowego,
- długości materiału i formatu pliku, który wpływa na jakość materiału,
- liczby nagranych osób i związanej z tym ilość materiału do wyodrębnienia,
- innych modyfikacji w celu polepszenia jakości nagrania i uwydatnienia dźwięku.
Rekonstrukcja nagrania a dyskrecja
Kiedy osoba, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z rekonstrukcją nagrań, próbuje ją sobie wyobrazić, może zobaczyć oczami wyobraźni specjalistę siedzącego przed dużym urządzeniem, przesuwającego liczne suwaki, wpatrzonego w ekran migoczący falami w różnych kolorach, aż w końcu usłyszy pożądany, czysty dźwięk z nagrania.
W rzeczywistości nie jest to takie proste, a eksperci zajmujący się rekonstrukcją nagrań nie tylko zmagają się z wyjątkowo zakłóconymi materiałami dźwiękowymi, ale także nieufnością klientów.
Ekspert od rekonstrukcji nagrań, aby wycenić swoją pracę, musi najpierw odsłuchać dostarczony mu materiał dźwiękowy, ocenić go pod kątem jakości, a następnie skonfrontować pozyskaną wiedzę z wymaganiami klienta. Dopiero wtedy wie, czy nagranie uda się zrekonstruować w pożądanym stopniu i ile będzie kosztowała jego praca.
Materiały dźwiękowe dostarczane do ekspertów od rekonstrukcji nagrań często zawierają tzw. wrażliwe treści. Może to być przecież nagranie gróźb ukrytym dyktafonem, burzliwa kłótnia między małżonkami, szefem a pracownikiem, nagrania zdradzającego męża lub zdradzającej żony, nagranie po cichu mobbingu w zakładzie pracy itp.
Jako klient i osoba, która nagrała taką rozmowę i może nawet w niej aktywnie uczestniczyła, możesz mieć pewność, że ekspert od czyszczenia nagrań i ich rekonstrukcji nie będzie rozpowiadał o odsłuchanych w pracy nagraniach, ponieważ zaufanie swoich klientów buduje nie tylko na rzetelnej pracy, ale też całkowitej dyskrecji.
Dodaj komentarz
9 komentarzy do "Podstawowe zasady rekonstrukcji nagrań"
Dlatego warto mieć porządny dyktafon bo z takiej zwykłej szmiry z bazaru to guzik da sie zrekonstruować
Jak jest dobry sprzęt to i rekonstrukcja nie potrzebna
Gdzie najlepiej udać się po rekonstrukcję nagrania?
A jak ktoś sie wyprze ze to wcale nie on mówił na nagraniu?
ja zawsze nagrywam w mp3 i jest ok